Sports
Several Burke-Area Players on All-Region Basketball Patch Team
Honoring the area's best individual performances this season
As the 2010-11 basketball season winds to an end with four Northern Region teams still striving for the ultimate team goal of a state championship, it’s time to honor some of the region’s greatest individual achievements of the season. Here are the Patch All-Northern Region teams for 2010-11.
Boys:
First Team All-Region
Find out what's happening in Burkewith free, real-time updates from Patch.
Austin Hamilton, Guard, Herndon
John Schoof, Guard, Woodson
Jesse Konadu, Guard, Mount Vernon
Karl Ziegler, Forward, Annandale
Mike Rice, Forward, Robinson
Second Team All-Region
Find out what's happening in Burkewith free, real-time updates from Patch.
Richard Kuzma, Guard, Jefferson
Daryl Copeland, Guard, West Potomac
D’Angelo Boyce, Guard, Annandale
Cameron Owens, Forward, Centreville
Jamal Pullen, Forward, T.C. Williams
Third Team All-Region
Nizar Alamin, Guard, Falls Church
Gordon Rogo, Guard, McLean
Corey Bonds, Guard, Lake Braddock
Adi Hajrovic, Forward, Oakton
John Manning, Forward, Chantilly
Honorable Mention
Jonathan Beltran, Guard, Herndon
David Adams, Guard, Langley
Steele Shemeld, Guard, Oakton
Jake Weigand, Forward, Chantilly
Thomas Van Wazer, Guard, McLean
Maseer Ghorab, Guard, Lee
Joey Boyle, Guard, Fairfax
Bobby Freedman, Forward, Lake Braddock
Matt Murphy, Forward, Edison
Nik Biberaj, Forward, South County
Girls:
First Team All-Region
April Robinson, Guard, West Springfield
Keara Finnerty, Guard, Woodson
Meredith Mesaris, Forward, Fairfax
Erin Meador, Forward, Centreville
Zora Stephenson, Forward, Oakton
Second Team All-Region
Shannon Eriksson, Guard, Jefferson
Taylor Hayes, Guard, Woodson
Ruth Sherrill, Forward, Edison
Jasmine Norman, Forward, T.C. Williams
Simone Antwi, Forward, South County
Third Team All-Region
Kelly Loftus, Guard, Mount Vernon
Caroline Coyer, Guard/Forward, Oakton
Liz McNaughton, Forward, Fairfax
Logan Battle, Forward, West Springfield
Maurielle Tiernan, Forward, Stone Bridge
Honorable Mention
Katherine Coyer, Guard/Forward, Oakton
Jackie Beathia, Forward, Annandale
Deboarh Headon, Guard, Herndon
Siobhan Beslow, Guard, Westfield
Andie Romness, Guard, McLean
Mikayla Venson, Guard, Yorktown
Gabi Schultz, Forward, South Lakes
Alex Brown, Guard, South County
Ashlei Sutton, Guard, South Lakes
Katrina Hutzell, Guard, Chantilly
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.