Sports
Virginia High School Football Playoffs: Lake Braddock to Host Chantilly
While Lake Braddock plays at home, the Robinson Secondary Rams will travel to face off against the Patriot High School Pioneers.
By Drew Hansen
After a perfect regular-season, the Lake Braddock Secondary School varsity football team is headed to the playoffs.
The undefeated Bruins (10-0), who are seeded second in VHSL Group 6A North behind top-seeded Centreville High School, will face the Chantilly High School Chargers on Friday, Nov. 15 at 7:30 p.m. at home. Lake Braddock Secondary is located at 9200 Burke Lake Rd.
Find out what's happening in Burkewith free, real-time updates from Patch.
The Robinson Secondary School Rams (7-3) also made the playoffs and will face the Patriot High School (8-2) Pioneers Friday at 7:30 p.m. at Patriot High, which is located at 10504 Kettle Run Rd., in Nokesville, Va.
Here’s a look at the pairings for Northern Virginia schools (For a list of pairings for the entire state, check out the Virginia High School League website):
Find out what's happening in Burkewith free, real-time updates from Patch.
Group 6A North
- No. 16 South Lakes (5-5) at No. 1 Centreville (10-0) — 7:30 p.m. Friday
- No. 15 Chantilly (5-5) at No. 2 Lake Braddock (10-0) — 7:30 p.m. Friday
- No. 14 Hayfield (5-5) at No. 3 Westfield (8-2) — 7:30 p.m. Friday
- No. 13 Stonewall Jackson-Manassas (6-4) at No. 4 Washington-Lee (8-2) — 7:30 p.m. Friday
- No. 12 Battlefield (6-4) at No. 5 Langley (8-2) — 7:30 p.m. Friday
- No. 11 Robinson (7-3) at No. 6 Patriot (8-2) — 7:30 p.m. Friday
- No. 10 Fairfax (7-3) at No. 7 Yorktown (8-2) — 7:30 p.m. Friday
- No. 9 T. C. Williams (7-3) at No. 8 South County (8-2) — 7:30 p.m. Friday
Group 6A South
Conferences 1 and 2
- No. 8 Bayside (6-4) at No. 1 Oscar Smith (10-0) — 7 p.m. Friday
- No. 7 Woodside (6-4) at No. 2 Ocean Lakes (10-0) — 7 p.m. Friday
- No. 6 Frank Cox (6-4) at No. 3 Western Branch (9-1) — 7 p.m. Friday
- No. 5 Tallwood (6-4) at No. 4 Grassfield (8-2) — 7 p.m. Friday
Conferences 3 and 4
- No. 8 Woodbridge (6-4) at No. 1 Varina (8-2) — 7 p.m. Friday
- No. 7 Cosby (7-3) at No. 2 C.D. Hylton (9-1) — 7:30 p.m. Friday
- No. 6 Thomas Dale (6-4) at No. 3 Colonial Forge (7-3) — 7 p.m. Friday
- No. 5 Forest Park (7-3) at No. 4 Patrick Henry-Roanoke (8-2) — 7 p.m. Friday
Group 5A North
- No. 16 Thomas Edison (3-7) at No. 1 Massaponax (10-0) — 7 p.m. Friday
- No. 15 R.E. Lee-Springfield (2-8) at No. 2 Stone Bridge (8-2) — 7 p.m. Friday
- No. 14 Potomac Falls (4-6) at No. 3 Briar Woods (9-1) — 7 p.m. Friday
- No. 13 Mount Vernon (3-7) at No. 4 Tuscarora (8-2) — 7 p.m. Friday
- No. 12 Thomas Jefferson Science and Technology (4-6) at No. 5 North Stafford (8-2) — 7 p.m. Friday
- No. 11 Potomac Sr. (4-6) at No. 6 Mountain View (7-3) — 7 p.m. Friday
- No. 10 Freedom-Prince William (4-6) at No. 7 Broad Run (7-3) — 7 p.m. Friday
- No. 9 Albemarle (6-4) at No. 8 Falls Church (7-3) — 7:30 p.m. Friday
Other games of note
Group 4A North
- No. 11 Loudoun County (5-5) at No. 6 Woodgrove (7-3) — 1 p.m. Saturday
Group 2A East
- No. 10 George Mason (6-4) at No. 7 R.E. Lee-Staunton (7-3) — 7 p.m. Friday
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.